Najczęściej występującymi anomaliami kości u jeleniowatych są różne deformacje poroża. Dorosłe kozły sarny, które nie wykształciły szóstaków albo ósmaków regularnych uznaje się za myłkusy. Jednakże nawet nieprawidłowa forma parostków nie ma związku czy też wpływu na rozwój kości czaszki.
W ostatnich dniach maja znalazłem osobnika z niespotykaną dotąd deformacją czaszki. Część twarzową miał wygiętą w jedną stronę, a prawy łuk oczodołu bardziej uwydatniony. Oprócz tego podniebienie jak i linie zębów bocznych znajdowały się na różnych poziomach.
Zastanawiałem się, jaka mogła być tego przyczyna. Gdyby to był efekt przebytego kiedyś urazu mechanicznego, wtedy widać by było jakieś zrośnięcia w miejscu np.złamania. Tymczasem nic takiego nie stwierdziłem. Sądzę, że tego typu deformacja jest wadą wrodzoną. Rogacz w chwili śmierci miał około 4-5 lat. Równomiernie zużyte zęby wskazywały, że krzywizna czaszki niespecjalnie utrudniała mu życie.
Trochę żałuję, że nie zabrałem jego żuchwy i nie obejrzałem dokładnie szkieletu, który był na miejscu. Porównywanie kompletnego kośćca mogłoby dostarczyć więcej informacji. Niestety dopiero w domu, po usunięciu suchej skóry z czaszki zorientowałem się, że coś z nim jest nie tak.
Sezon zbierania rogaczy trwa. Pierwsza fala ich kolizji z pojazdami już minęła. Następna przypadnie w okresie rui, mniej więcej od połowy lipca, do pierwszych dni sierpnia. Od kwietnia tego roku znalazłem i podjąłem ich 8 sztuk. Faktyczna liczba była jednak większa, a tylko ktoś wcześniej zabrał trofeum.